fbpx

Ką pamatyti Kretoje? (Pirma dalis)

Neseniai grįžau iš darbinės kelionės po Kretos salą. Komandiruočių metu pagrindinis dalykas yra apžiūrėti galybę viešbučių bei kurortų tam, jog padėtume išsirinkti Jums tobulas atostogas pagal Jūsų poreikius. Kadangi Kreta siūlo ne tik puikų poilsį aukštos klasės viešbučiuose, bet ir daug lankytinų vietų, šiame blogo įraše būtent apie juos norėčiau trumpai papasakoti. Visi aprašomi objektai buvo lankomi ekskursijų metu, kurias vedė Tez Tour gidai. Šios trumpos, vienos dienos kelionės atvėrė visai kitą supratimą apie salos grožį, gamtą bei kultūrą – ačiū gidams už išsamius bei įdomius pasakojimus.

Po ilgų dienų vizituojant viešbučius, turėjome galimybę pasižvalgyti po salą. Pirmoji ekskursija buvo į Lasičio plokščiakalnį. Savo dienos išvyką pradedame sustodami Kerra Kardiotisa vienuolyne. Šis vienuolynas yra nutolęs 50 km į pietryčius nuo Heraklijono miesto, Dikti kalnuose, miškingoje vietovėje. Jis taip pat netoli kelio, vedančio į Lasičio plynaukštę. Nesvarbu koks tavo tikėjimas, religinės pažiūros, ši vieta bet kurį privers akimirkai sustoti, nurimti bei grožėtis neaprėpiamomis tolumomis ir gamta. Nuostabaus grožio akmeninė vienuolyno bažnyčia yra dedikuota Šventosios Mergelės Marijos gimimo dienai (švenčiama Rugsėjo 8). Čia galite išvysti freskas likusias nuo XIV a. Deja, tačiau su metais jų lieka vis mažiau.
Dėl savo stipriai įtvirtintos pozicijos, vykstant Kretos revoliucijoms saloje, vienuolynas vietinėms bendruomenėms tarnavo kaip revoliucinis centras, dėl šios priežasties šventykla ne sykį nukentėjo nuo turkų atakų.

Aplankius vienuolyną vykome į Dzeuso urvą. Jis yra Lasičio plynaukštėje. Nuvykus autobusu, reikėjo dar gerokai palipti kalnu aukštyn, tad žmonėms su vaikščiojimo sutrikimais, reikėtų gerai apsvarstyti, ar rinktis kopimą pėsčiomis, ar pasirinkti alternatyvą – į kalną galite pakilti ir asilų pagalba. Dzeuso urvas turi labai svarbią mitologinę reikšmę Kretos salai, nes, kaip manoma, būtent šiame urve gimė visų Olimpo dievų dievas Dzeusas. Užlipus, atsiveria puikus vaizdas į Lasičio aukštikalnę, tačiau į patį urvą reikia nusileisti laiptais žemyn. Urvas – stakaltitai, stalagmitai. Gana nedidelis urvas, pereisite visą per 10 minučių. Jei nesate buvę panašaus tipo urvuose – pamatyti tikrai verta!

Aplankius urvus, vos už 10 minučių kelio, autobusu nusileidome į Psichro kaime esantį šeimos verslą, kuriame yra ne tik didelė suvenyrų, vietinio alyvuogių aliejaus, žolelių bei prieskonių parduotuvė, bet taip pat ir keramikos gamyklėlė. Čia mes patys savomis rankomis nulipdėme vazeles iš molio bei paragavome skirtingų vynų. Kaip bebūtų keista, saldūs vynai čia yra šiek tiek brangesni už sausuosius. Pasirodo taip yra nes saldžiam vynui jie turi visai kitą gaminimo technologiją, į jį čia neužtenka pridėti daug cukraus, anaiptol! Saldus vynas gaminamas iš pernokusių vynuogių, kurias po nuskynimo dar palieka saulėje 7 – 8 dienoms. Būtent šiose vynuogėse yra aukštas cukraus kiekis, tad vynas išgaunamas natūraliai saldus.

Keramikos gamykla Kreta

Po gurmaniško vizito Psichro kaime vykstame į Spinalonga. Mažytė sala, į kurią keltu galima persikelti iš Elundos miestelio esančio rytiniame Kretos salos dalyje. Sala puikiai matosi nuo Elundos krantų. Spinalonga žinoma kaip raupsuotųjų tremties vieta, nes į šią salą siųsdavo sergančiuosius ne tik iš Kretos salos, bet ir iš visos Graikijos. Kiekvieną vasarą, tūkstančiai turistų lanko Spinalongą, keldamiesi keltu iš Agios Nikolaos, Elundos ar Plakos. Ši nedidelė sala yra antras pagal lankomumą Kretos turistinių objektų po Knoso rūmų. Nepaisant liūdnos, skausmo ir išsiskyrimų kupinos raupsuotųjų istorijos, aplankydami salą galime suprasti, jog raupsuotiesiems gyvenimas Saloje anaiptol nebuvo dažytas tik juodomis spalvomis. Daugelis žmonių mano, jog būtent Spinalonga, sala suteikusi ligoniams prieglobstį, tapo jų antru šansu gyventi visavertį gyvenimą. Gyvenimą, kurio jie nebūtų turėję įkalinti gydymo įstaigose, nes čia jie turėjo viską, savo turgaus prekyvietes, bibliotekas ir net pasilinksminimo vietas.

Ir tai yra tik dalis lankytinų objektų, kuriuos galite išvysti pasirinkus dvi vienos dienos ekskursijas ar keliaudami savarankiškai. Apie kitus lankytinas vietas Kretos saloje skaitykite kitame blogo įraše.